Достапни линкови

Егзекутирани 15 лица во Ирак за тероризам


Ирачкото министерство за правда соопшти дека 14 лица од кои повеќето членови на Ал Каеда биле егзекутирани. Според министерството еден од егзекутираните бил водечки милитант на групацијата на Ал Каеда во земјата, која презема одговорност за серијата бомбашките напади во Багдад, при кои загинаа повеќе од 500 луѓе, а 1500 беа повредени.
Од почетокот на годината во Ирак се егзекутирани 65 лица.
XS
SM
MD
LG