Достапни линкови

Републиканскиот кандидат Санторум победи во 3 држави на САД


Поранешниот сенатор од Пенсилванија Рик Санторум победи на републиканските номинации во Мисури, Минесота и Ајова. Членовите на Републиканската партија во САД во овие три држави гласаа за да изберат противкандидат на претседателот Барак Обама на изборите во ноември.
Победата на Санторум е на штета на кандидатот Мит Ромни, поранешен гувернер на Масачусетс, кој досега има навеќе победи, и кој се надеваше дека ќе ја зацврсти својата фаворитска позиција.
Кандидатот на Републиканците за претседателските избори во Неомеври, кој ке има најмногу гласови од делегатите, ќе биде избран на Коневнцијата на Републиканската Партија во Август.
XS
SM
MD
LG