Достапни линкови

Грчките власти никако да се договорот за условите за излез од кризата


Атина, 7 февруари, 2012. Протести против мерките за штедење
Средбата на лидерите на партиите од коалициската влада во Грција е одложен за денеска. Беше предвидено, разговорите за условите за новиот кредит за спас да се одржат вчера, но се одложуваат неколку пати. Кабинетот на грчкиот премиер Лукас Пападемос за синоќа најави дека тој треба да се сретне со претставници на ЕУ и на ММФ. Двете организации бараат нови мерки за штедење во Грција како услов за втората програма за спас во вредност од 130 милијарди евра што и се неопходни на Грција за да избегне банкрот во март. Мерките предвидуваат кратења на платите и отпуштања на илјадници работници од работа.
XS
SM
MD
LG