Достапни линкови

Њујорк тајмс-САД ќе ја преполоват амбасадата во Ирак


Вашингтон планира да го намали својот персонал во амбасадата во Ирак, во обид да се заштедат пари, пишува Њујорк Тајмс. Во американската амбасада во Багдад сега работат околу 16 илјади луѓе, што преставува најголема дипломатска мисија во светот. Според Њујорк Тајмс, Вашингтон планира да го преполови бројот на вработени во амбасадата. Портпаролката на Стејт департментот Викторија Нуланд одби да го коментира напишаното во весникот, но потврди дека САД се во потрага по „ вистинска бројка“ на вработени во амбасадата.
XS
SM
MD
LG