Достапни линкови

Полска подготвена за европското првенсто во Фудбал


Трофејот за Еуро 2012
Околу 90 проценти од објектите потребни Полска да биде домаќин на Европското фудбалско првенство 2012, се готови, соопштуваат тамошните власти. Од вкупно 83 проекти, 75 се готови, вклучувајќи стадиони, аеродроми и автопатишта. Полска и Украина оваа лето ќе бидат домаќини на првенството во фудбал. Денеска полскиот министер за надворешни работи, Радослав Сикорски, ќе отпатува за Киев за да разговара околу подготовките за турнирот со неговиот колега Константин Гришченко. Но освен фудбалот на дневен ред, ќе биде и политиката, вклучувајќи ги односите на Киев со Европската унија, и случајот Тимошенко.
XS
SM
MD
LG