Достапни линкови

Иран и Индија се договорија за исплатата на нафта


Иранскиот претставник Сајед Мехди Набизадех во Њу Делхи изјави дека 45 насто од исплатата за испораката на сурова нафта Индија ќе ја плаќа во рупии, бидејќи меѓународните санкции ги попречуваат банкарските трансакции.
Според Набизадех централните банки на двете земји се сложиле дека Иран ќе ја користи индиската валута за купување на добра од земјата.
XS
SM
MD
LG