Достапни линкови

Судир на полицијата и демонстрантите пред грчкиот Парламент


Протестите пред грчкиот Парламент
Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои се обиделе да влезат во зградата на Парламентот, јави грчката телевизија Антена. Демонстрантите носеле грчки знамиња, скандирале против владата и барале да поднесе оставка.
Во меѓувреме на главниот атински плоштад Синтагма се одржува протест на синдикатите, како дел од генералниот штрајк против рестриктивните економски мерки.
XS
SM
MD
LG