Достапни линкови

Претседателот на Малдиви си поднесе оставка


Малдиви, илустрација
Претседателот на Малдиви, Мухамед Нашид, денеска си поднесе оставка поради неколкудневните протести во земјата и неговата контроверзна наредба за апсење на еден судија. Нашид ја соопшти неговата оставка во телевизиско обраќање, откако претходно полицијата ја превзела контролата врз државната телевизија.
Политичките тензии на Малдивите, најмалата држава во Азија со околу 400.000 жители, се невидливи за илјадниците туристи кои ги посетуваат овие острови во Индиски Океан.
XS
SM
MD
LG