Достапни линкови

Грчките политичари ќе разговараат за нови мерки за штедење


Евангелос Венизелос
Грчките политички лидери денеска треба да се состанат за договарање на нов пакет мерки за штедење со цел добивање европска помош во износ од 130 милиони евра. Германскиот канцелар Ангела Меркел им порача на грчките лидери побрзо да ги усвојат новите мерки. Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос рече дека разговорите за кратење на плати, пензии и работни места се одвиваат тешко. Соочена со стапка на невработеност од 18 проценти, Грција веќе пет години е во длабока рецесија.
XS
SM
MD
LG