Достапни линкови

Обама ја потпиша наредбата за санкциите врз Иран


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама потпиша извршна наредба за зголемување на санкциите врз Иран и Централната банка на земјата. Според Обама, како што е наведено во соопштението санкциите биле неопходни. Санкциите со кои се замрзнува имотот на Иран во САД беа одобрени од Конгресот во минатата година. САД и ЕУ вршат притисок врз Иран поради контроверзната нуклеарна програма на земјата.
XS
SM
MD
LG