Достапни линкови

ЕУ-се нормализира испораката на руски гас во Европа


ЕУ соопшти дека недостигот на руски гас е нормализиран во седум земји, откако снабдувањето беше намалено поради ниските температури кои го погодија континентот. Австрија, Бугарија, Грција, Унгарија, Полска и Словачка повеќе немат проблем со пристапот до гас, но Германија и Романија се уште не го добиваат потребното ниво како во минатите недели.
Руската компанија Газпром соопшти дека неможе да испорача дополнителна количина на гас во Европа, поради студениот бран кој ја зафати Русија.
XS
SM
MD
LG