Достапни линкови

Бреивик бара да биде ослободен


Андерс Бреивик на сослушувањето
Норвежанецот Андерс Бреивик кој е обвинет за нападот на островот Утоја во минатиот јули при кој загинаа 77 лица изјави пред судот дека заслужува медал на чест за убиствата и побара да биде веднаш ослободен.
На денешното сослушување на Бреивик во Осло присуствуваа преживеаните и семејствата на жртвите на нападот. Судењето ќе започне во април. Бреивик тврди дека масакарот бил инициран од имиграционата политика на власта и го опишал како првенција против државните предавници.
XS
SM
MD
LG