Достапни линкови

Каталин Предоју назначаен за в.д премиер на Романија


Анти-владините протести во Романија
Романскиот претседател Трајан Басеску денеска потпиша указ за именување на министерот за правда Каталин Предоју за привремен премиер до формирање на нова влада.
Досегашниот премиер Емил Бок изјави дека поднел оставка за да се смири политичката и социјална ситуација во земјата, како и да се зачува економската стабилност на земјата. Бок ги повика политичарите да покажат зрелост и да гласаат за новата влада.
XS
SM
MD
LG