Достапни линкови

Кралицата Елизабета 60 години на тронот


Кралицата Елизабета Втора
Кралицата Елизабета Втора издаде соопштение по повод дијамантскиот јубилеј во кое им се заблагодарува на сите оние што ја поддржувале во нејзиното 60 годишно владеење и ја реафирмира нејзината посветност да им служи на британските граѓани. 85 годишната кралица го презеде тронот по смртта на нејзиниот татко Џорџ Шестти на 6 февруари 1952 година. Таа е најдолго на престолот по кралицата Викторија која владееше 63 години.
XS
SM
MD
LG