Достапни линкови

Шацимаркакис: Грција да се преименува во Хелас


Грција поради должничка криза со која се соочува има потреба од нов имиџ, оценува германскиот европратеник со грчко потекло Јоргос Шацимаркакис и предлага ново име за меѓународна употреба кое ќе и помогне на земјата за нов почеток. ,,За многумина во Европа името Грција асоцира на нефункционален политички систем, непотизам. Како дел од еден чесен нов почеток грчкиот Устав треба да се промени и земјата да се преименува во Хелас на сите јазици,, вели Шацимаркакис во неделното издание на германскиот весник „Билд“, појаснувајќи дека Хелас е името кое Грците го користат за именување на нивната земја.
XS
SM
MD
LG