Достапни линкови

Путин е за директна демократија


Рускиот премиер Владимир Путин бара повеќе таканаречена директна демократија. Во текст објавен за весникот Комерсант, како дел од неговата кампања за мартовските претседателски избори, тој поддржува директни општински избори и референдуми на локално ниво. Во 2004 година кога Путин беше претседател со декрет ги елиминира директните избори за регионални гуверенери и воведе построги правила за спроведување референдуми.
XS
SM
MD
LG