Достапни линкови

Состанок меѓу Меркел и Саркози


Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози
Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози на денешните годишни разговори во Париз се очекува да дискутираат за натамошните мерки за справување со европската должничка криза. Исто така ќе стане збор и за ситуацијата во Сирија откако Русија и Кина ставија вето на резолуцијата за поддршка на планот на Арапската лига за заминување од власт на претседателот Башар ал Асад. Франција предлага формирање контакт група која треба да најде решение за кризата.
XS
SM
MD
LG