Достапни линкови

Итна средба на грчките лидери за должничката криза


Грчкиот премиер Лукас Пападемос
Грчкиот премиер Лукас Пападемос ќе одржи итна средба со политичките лидери од земјата откако преговорите со ЕУ и ММФ не продуцираа план за спас. Лидерите на трите партии кои ја поддржуваат власта, Јоргос Папандреу, Антонис Самарас, Јоргос Каратзаферис ќе мора да најдат начин да ги премостат приговорите на кредиторите на новите мерки за штедење.
Министрите на еврозоната требаше да се сретнат утре да разговараат за Грција, но состанокот е откажан.
XS
SM
MD
LG