Достапни линкови

Четврти ден судири на полицијата и демонстрантите во Каиро


Судирите на протестите во Каиро
Демонстрантите и полицијата повторно се судрија во египетскиот главен град Каиро. Стотици полицајци ги блокираа патиштата кои водат до седиштето на министерството за внатрешни работи во центарот на градот, при што се соочија со демонстрантите кои накај нив фрлале камења и молотови коктели.
Немирите во земјата започнаа поради тоа што војската не го спречила насилството на еден фудбалски натпревар, каде загинаа 74 лица.
XS
SM
MD
LG