Достапни линкови

Јункер-не е исклучена можноста Грција да банкротира


Претседателот на Еврогрупата Жан-Клод Јункер
Претседателот на Еврогрупата Жан-Клод Јункер во интервју за следното издание на германскиот неделник Шпигел изјави дека веројатноста за банкрот на Грција не е исклучена.
Според него доколку Грција не најде начин да ги спроведе договорените реформи другите земји членки на еврозоната нема повеќе да бидат солидарни.
Јункер смета дека можноста за банкрот треба да ја натера Атина „да ги стегне мускулите“ и да ги спроведе реформите.
XS
SM
MD
LG