Достапни линкови

Бан Ки Мун упати критики до Русија и Кина за резолуцијата за Сирија


Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун
Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун упати критики до Русија и Кина, кои ставија вето на резолуцијата на Безбедносниот Совет, која е со цел да се стави крај на насилството во Сирија. Според Ки Мун таквиот чекор ја поткопува улогата на ОН и меѓународната заедница во време кога Дамаск мора да го слушне повикот за итно прекинување на насилството против сирискиот народ.
Другите 13 членки на советот, меѓу кои Британија, Франција и САД ја поддржаа резолуцијата.
XS
SM
MD
LG