Достапни линкови

Русија и Кина ставија вето на нацрт-резолуцијата за Сирија во ОН


Антивладини протести во градот Талбисех во Сирија.
Русија и Кина ставија вето на нацрт-резолуцијата на ОН која дава поддршка на арапскиот план со кој се повикува сирискиот претседател Башар-ал-Асад да се повлече од власт. Останатите 13 членки на Советот за безбедност на ОН, меѓу кои и САД, Франција и Велика Британија, ја поддржаа резолуцијата, чија цел е запирање на крвопролевањата во Сирија.
XS
SM
MD
LG