Достапни линкови

Клинтон - САД и Европа заедно против тиранијата


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон повика на подобрување на соработката за глобално економско опоравување меѓу САД и Европа и за демократска промоција во арапскиот свет. Зборувајки на Конференцијата за безбедност во Минхен, Клинтон изјави дека САД и Европа треба „рамо до рамо“ да се борат против тиранијата во земјите како што е Сирија.
Говорот на Клинтон е примен како обид да се потикнат американско – европските односи во време на буџетските кратења, повлекувањето на трупоте од Ирак и Авганистан и растечката важност на Азија
XS
SM
MD
LG