Достапни линкови

Бројот на цивилните жртви во Авганистан расте 5 години по ред


Обединетите Нации соопштија дека минатата година во Авганистан биле убиени рекорден број цивили и дека бројот на жртвите расте 5 години по ред.
Според УНАМА, во 2011 биле убиени 3021 цивил, а во 2010 – 2790.
Најголем дел околу 77 насто од цивилите се убиени како последица на самоубиствени бомбашки напади и подметнати бомби од страна на бунтовниците. Како последица на нападите на НАТО и авганистанските сили загинале 14 насто цивили.
XS
SM
MD
LG