Достапни линкови

Советот за Безбедност ќе расправа за Сирија


Хомс - Сирија
Советот за Безбедност денеска треба да ја разгледа резолуцијата за осуда на насилствата во Сирија. Русија и покрај промените во нацртот сепак најави дека ќе ја отфрли резолуцијата во Обединетите Нации.
Хјуман Рајтс Воч во меѓувреме соопшти дека владините сили убиле над 200 лица а стотици раниле гранатирајки го градот Хомс.
Овој град речиси една година е центар на отпорот против режимот на Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG