Достапни линкови

Студеното време во Европа и натаму ,,коси,, животи


Ниските температури и изобилниот снег и натаму предизвикуваат проблеми во поголемиот дел на Европа. Први жртви биле забележани и на Балканот каде што неколку илјади луѓе се блокирани во Словенија, Хрватска, Црна Гора, Србија, БиХ и Македонија. Во некои региони студеното време предизвика прекин во електричната мрежа, сообраќаен хаос и затворање училишта, градинки и аеродроми. Бројот на жртвите од најсилната зима забележана во Европа во изминативе децении се искачи на 218.
XS
SM
MD
LG