Достапни линкови

Од Русија помалку гас за Европа


Европската Комисија соопшти дека испораката на природен гас од Русија е намалена во 8 држави од Унијата и тоа во Австрија, Бугарија, Грција, Унгарија, Италија, Полска, Романија и Словачка. Вчера руски Газпром соопшти дека ја зголемил испораката на гас, не само за Европа, туку и за Украина и Белорусија и оти проблемот е во Украина. Киев пак, тврди дека Русија е виновна за недостигот од гас.
XS
SM
MD
LG