Достапни линкови

Расмусен: КФОР останува на Косово


Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, на денешната прес конференција во Брисел изјави дека мисијата на Алијансата на Косово останува иста, безбедност и слободно движење за сите. Затоа засега, како што додаде Расмусен, останува присуството на КФОР во ист обем. Тој оцени дека актуелната ситуација во северно Косово не може да биде решена со воена акција и ги повика Белград и Приштина на дијалог за наоѓање трајни решенија.
XS
SM
MD
LG