Достапни линкови

ХРВ: тортура врз децата во Сирија


Организацијата Хјуман Рајтс Воч денеска повторно ги обвини сиријските владини сили за тортура врз децата во задушувањето на антивладините протести во земјата. Во меѓувреме, антирежимските активисти повикаа сиријците денеска да ја одбележат 30 годишнината кога владините сили убија илјадници луѓе во градот Хама. Тогаш, според наводите Хавез ал Асад, таткото на сегашниот претседател Башар ал Асад, го скршил револтот во Хама, убивајќи над 40 илјади цивили.
XS
SM
MD
LG