Достапни линкови

Над 160 мртви од студеното време во Европа


Студеното време во поголемиот дел на Европа се посочува како причина за смртта на над 160 луѓе. Најмногу жртви има во Украина и Полска, а зимските услови предизвикаа големи проблеми и на Балканот, каде што многу села поради снегот се блокирани. Рекордно ниски темеператури се забележани и во Казхастан каде што во северните делови на земјата биле измерени минус 40 целзиусови степени.
XS
SM
MD
LG