Достапни линкови

Намален извозот на руски гас во Европа


Австрија пријави намалување на снабдувањето на рускиот природен гас наменет за земјите од Европа, поради ниските температури кои однесоа околу 160 животи низ стариот континет.
Австриската енергетска компанија ОМВ соопшти дека набавката на гасот за центарот Баумгартен е намалена за 30 насто, поради поголемата потрошувачка во Русија. Рекорно ниски температури до – 30 беа измерени во Источна Европа изминатите денови.
XS
SM
MD
LG