Достапни линкови

Израел тврди дека Иран има материјал за нуклеарно оружје


IИзраелскиот шеф на воената разузнавачка служба, генералот Авив Кошави
Израелскиот шеф на воената разузнавачка служба, генералот Авив Кошави изјави дека Иран има доволно радиоактивен материјал да произведе четири нуклеарни бомби.
Во изминатите недели САД и ЕУ ги зголемија санкциите врз Иран, односно воведоа ембарго на увозот на нафта од земјата и ги стопираа меѓународните финансиски трансакции со Техеран.
Иран тврди дека неговата нуклеарна програма е мирољубива.
XS
SM
MD
LG