Достапни линкови

НАТО очекува авганистанските сили да ја преземат безбедноста во 2014


Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмусен
Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмусен очекува авганистанските сили да преземат целосна контрола врз безбедноста во земјата до средината на наредната година, што ќе и овозможи на Алијансата да ја повлече својата војска во 2014 година.
Расмусен на состанокот на министрите за одбрана во Брисел додаде дека НАТО планира порано да ги прекине воените акции во земјата.
XS
SM
MD
LG