Достапни линкови

Засилени безбедносни мерки на одбележување на годишнината од масакарот во Хама


Сириските владини сили
Сириските опозициски активисти соопштија дека владините сили се распоредиле во некои области низ земјата со цел да ги спречат протестите за одбележување на 30 годишнината од масакарот во покраината Хама.
Според извештаите безбедносните сили извршиле серија апсења и го засилиле нивното присуство во Хама, каде од 10 илјади до 40 илјади луѓе беа убиени за време на немирите, кои започнаа на 2 февруари во 1982 година.
XS
SM
MD
LG