Достапни линкови

Нови жртви од студеното време во Европа


Најмалку 63 лица умреле од студ во Украина, каде температурите се симнаа на -33 степени во изминатите денови. Властите отворија повеќе од 1700 засолништва низ земјата. Полската полиција соопшти дека во текот на изминатите 24 часа 9 лица умреле од студ, со што бројката на жртви се искачи на 29.
Најголем дел од нив биле бездомници. Ниските темпратури однесоа повеќе од 110 животи во Европа.
XS
SM
MD
LG