Достапни линкови

Од нуклеарниот реaктор Фукушима се излеала контаминирана вода


Операторите што работат на одржување на нуклеарната централа Фукушима изјавија дека се излеале осум тони радиоктивна вода од реакторот. Официјални претставници рекоа дека наверојатно причина за излевањето вода од нуклеарниот реактор биле смрзнувачките температури. Земјотресот и цунамито беа причина за голема нуклеарна катастрофа што минатиот март се случи во оваа централа.
XS
SM
MD
LG