Достапни линкови

Русија очекува дебата за резолуцијата за Сирија да трае со денови


Рускиот заменик министер за надворешни работи Генади Гатилов
Рускиот заменик министер за надворешни работи Генади Гатилов изјави дека дебата во Безбедносниот Совет на ОН за кризата во Сирија најверојатно ќе трае со денови. Според него потребно е повеќе време за да се гласа за драфт резолуцијата за Сирија, што Гатилов смета дека нема да се случи во наредните денови.
Во резолуцијата се повикува сирискиот претседател Башар ал Асад да се повлече од функцијата.
XS
SM
MD
LG