Достапни линкови

Жбогар специјален претставник на ЕУ во Приштина


Самуел Жбогар
Самуел Жбогар ја презеде функцијата специјален претставник на ЕУ во Приштина. Новата функција која е под надлежност на високиот претставник за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон ќе ја извршува напоредно со функцијата шеф на Канцеларијата на ЕУ, која е под ингеренции на Европскиот совет.
Жбогар беше министер за надворешни работи на Словенија од 2008 година до именување на функцијата шеф на канцеларијата на ЕУ во Приштина.
XS
SM
MD
LG