Достапни линкови

Бејта-случувањата во Струга се нормална реакција


Министерот за локална самоуправа Невзат Бејта
Министерот за локална самоуправа Невзат Бејта изјави дека градоначалникот на општина Вевчани Перо Илиески не требало да дозволи да се одржи карневал каде ќе бидат повредени верските и национални чувства на граѓаните.
Бејта побара Илиески да им се извини на сите верници од исламска вероисповед. Според него, случувањата во Струга се нормална реакција, иако не треба на лош начин да се праќа порака и потенцира дека палењето цркви не е добро.
XS
SM
MD
LG