Достапни линкови

Пакистанската тајна служба им помага на талибанците?


Пакистанската тајна служба им помагала на талибанските милитанти во планирањето напади врз странските сили во Авганистан, пишуваат некои медиуми, повикувајки се на доверлив извештај на американската армија. Би Би Си и Тајмс наведуваат дека во извештајот било нагласено оти по заминувањето на НАТО силите од Авганистан, на крајот на 2014-та година, талибанците ќе бидат во можност повторно да ја превземат контролата во Авганистан. Пакистанското министерство за наворешни работи го отфрли извештајот, оценувајки го како неоснован.
XS
SM
MD
LG