Достапни линкови

Груевски се сретна со турскиот премиер Ердоган


Премиерот Никола Груевски
Премиерот Никола Груевски во Анкара оствари средба со неговиот турскиот колега Реџеп Таип Ердоган. Груевски по средбата изјави дека го информирал Ердоган за интеграцијата на Македонија во НАТО за економијата и можностите за инвестирање во земјата.
Според Груевски, Ердоган истакнал дека и натаму ќе им дава поддршка на турските инвеститори да вложуваат во Македонија и ќе работи на зголемување на економската соработка меѓу двете земји. Ердоган изразил поддршка и за евроатланска интеграција на Македонија и уверување дека Анкара на Самитот во Чикаго ќе застане зад интересите на Македонија.
XS
SM
MD
LG