Достапни линкови

Полицијата не е подготвена да ја преземе контролата во Авганистан


Припадници на авганистанската полиција
Осум од десет Авганистанци сметаат дека полицијата не е подготвена да ја преземе контролата во земјата, според истражувањето на ОН, кое беше објавено денеска. Околу 67 насто од испитаниците одговориле дека странските сили треба уште некое време да останат во Авганистан.
Истражувањето е спроведено поради загриженоста околу транзицијата на одговорноста за безбедноста во Авганистан на полицијата, по целосното повлекувањето на странските сили во 2014 година.
Извештајот наведува и дека Авганистанците се се уште загрижени и за корупцијата на полицијата.
XS
SM
MD
LG