Достапни линкови

Комисијата за верски заедници и религии ги осуди настаните во Струга и Струшко


Струга
Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи соопшти дека настаните во Струга и Струшко го разнишаа верскиот соживот во Македонија.
Во соопштението од директорот на Комисијата, Валентина Божиновска, се вели дека тоа е неприфатливо во период кога Македонија и од ЕУ и од Стејт департментот добива највисоки позитивни оценки за почитувањето на верските права и слободи.
Комисијата ги осуди настаните и повика институционално да се решат недоразбирањата.
XS
SM
MD
LG