Достапни линкови

Доживотна казна за лидерот на Узбекистанците во Киргистан


Изгорени автомобили во покраината Џалал абад по судирите во 2010 година
Киргистанскиот суд во покраината Џалал Абад ја потврди доживотната казна затвор на лидерот на локалните етнички Узбекистанци, Кадирјан Батиров, кој е во бегство. Батиров ги негираше обвиненијата за сепаратистичка пропаганда, меѓуетнички тензии и организација на судирите меѓу етничките Узбекистанци и Киргистанци во Џалал Абад и Ош во јуни во 2010 година.
На Батиров кој доби статус на бегалец во Шведска во номеври минатата година му се судеше во отсуство.
XS
SM
MD
LG