Достапни линкови

Ирачкиот сунитски партиски блок го прекина бојкотот на Парламентот


Членовите на Ал-Иракија коалицијата
Сунитските законодавци поддржани од партијата Иракија го прекинаа бојкотот на ирачкиот Парламент. Но Иракија вчера соопшти дека девет министри кои се дел од шиитската влада на премиерот Нури ал Малики и натаму ќе отсуствуваат од неделните средби на кабинетот.
Бојкотот на Парламентот беше поради тоа што власта го обвини за тероризам потпретседателот Тарек ал Хашеми, кој е сунит и член на Иракија.
XS
SM
MD
LG