Достапни линкови

Засилени мерки за безбедност во Тибет


архива
Кинеските власти ги зацврстија мерките за безбедност во Тибет во обид спречат натамошни протести и судири во тој дел на земјата. Роководството на Комунистичката партија во тибетанскот главен град Ласа нареди задушување на, како што се наведува, сепаратистичките активности поттикнати од протераниот духовен лидер Далај Лама. Во минатата недела во Тибет имаше инциденти во кои загинаа неколкумина луѓе.
XS
SM
MD
LG