Достапни линкови

Министерот за одбрана Бесими во ОН


Министерот за одбрана Фатмир Бесими
Министерот за одбрана Фатмир Бесими синоќа во Њујорк се состана со шефот на Мировните операции на Светската организација Едвард Мјул и со шефот на Мисијата на САД во Обединетите нации амбасадорката Розмари ди Карло, со која разговарал за блокадата на Македонија во евроатлантските интеграции. Бесими изјави дека одлуката на Меѓународниот суд на правда во Хаг дека Грција ја прекршила времената спогодба би можела да се искористи како позитивен импулс за решавање на спорот за името, нешто од што би профитирале двете земји, но и НАТО. Сепак, тој додаде дека се уште нема навестувања оти на официјалната агенда на Самитот на НАТО, во мај оваа година во Чикаго, ќе биде додадена и посебна точка за проширување на воениот сојуз.
XS
SM
MD
LG