Достапни линкови

Во Флорида прелиминарни републикански избори


Њут Гингрич, Мит Ромни
Денеска во американската држава Флорида Републиканската партија одржува прелиминарни избори за нејзин кандидат кој ќе му се спротивстави на претседателот Барак Обама на изборите во ноември годинава. Анкетите покажуваат дека водечкиот Мит Ромни, кој е поранешен гувернер на Масачусетс има голема предност пред екс спикерот на Претставничкиот дом Њут Гингрич. Преостaнатите двајца кандидати, поранешниот сенатор Рик Санторум и конгресменот Рон Пол, многу заостануваат зад Ромни и Гингрич. Се шпекулира дека победата на Ромни во Флорида би можело да значи крај на кандидатурата на Гингрич.
XS
SM
MD
LG