Достапни линкови

Илјадници кинески камиони со помош за Северна Кореа


Конвои кинески авиони натоварени со ориз влегувале на територијата на Северна Кореа, откако, како што јавуваат јапонските медиуми, Пекинг се согласил да и помогне на таа земја која има хроничен проблем со недостиг на храна. Тоа, според медимите, е знак дека Кина го поддржува севернокорејскиот режим кој минува низ транзиција на власт откако во декември лани почина лидерот Ким Џонг Ил. Официјален Пекинг ја повика меѓународната заедницада и даде поголема хуманитарна помош на Северна Кореа, каде што според податоците на Обединетите нации една четвртина од населението гладува.
XS
SM
MD
LG