Достапни линкови

Иран-уапсени интернет организатори на избор на убавина


Интернет кафе во Техеран
Иранската сајбер полиција соопшти дека уапселе четири администраторите на Фејсбук групата наречена „Daaf и Paaf“, затоа што се обиделе да организираат онлине избор на убавина. Групата ги повикала своите 277 илјади фанови да испратат свои слики и да учествуваат на изборот.
Властите во Иран ги обвинуваат администраторите за промовирање на корупција и неморал кај младите.
Сајбер полицијата е формирана во 2009-та со цел да се стави крај на обидите за измама, нелегално рекламирање, навреди и лажни изјави на интернет.
XS
SM
MD
LG